Atletico Madrid a câştigat meciul de pe teren propriu cu Sevilla, scor 2-0, într-o restanţă din prima etapă din La Liga. Trupa lui Simeone are cinci victorii consecutive şi s-a distanţat în fruntea clasamentului.

Angel Correa (17) și Saul (76) au marcat golurile victoriei pentru madrileni.

Atletico are patru puncte avans faţă de Real Madrid şi şapte puncte faţă de FC Barcelona, dar și două meciuri mai puțin disputate.

Într-un alt meci disputat marți seara, Granada a trecut pe teren propriu de Osasuna, 2-0, într-o restanță din etapa a 4-a.

Scorul final a fost stabilit încă din prima repriză. Suarez Charris a deschis scorul în minutul 22, iar prelungirile primei reprize, Sergio Herrera și-a trimis mingea în propria poartă.

Granada și-a consolidat locul 7 în clasament (27 de puncte), în timp ce Osasuna a rămas la cota 15, echipa antrenată de Jagoba Arrasate este penultima.