La Liga: Remiză în „Derby-ul Andaluziei”, Real a trecut de Celta Vigo. Programul meciurilor de astăzi

0
181

Real Madrid a urcat provizoriu pe primul loc al clasamentului după victoria contra celor de la Celta Vigo. Betis și Sevilla au terminat la egalitate, în timp ce Villarreal a trecut la limită de Levante. Atletico Madrid și Barcelona joacă astăzi.

Villarreal a câștigat cu 2-1 meciul jucat pe teren propriu cu Levante.

Fer Nino a deschis scorul în minutul 18, apoi a marcat și Gerard Moreno, la nouă minute după pauză. Oaspeții au redus din diferență prin Sergio Leon, în minutul 73.

Derby-ul Andaluziei s-a terminat la egalitate, Betis – Sevilla a fost 1-1.

Suso a înscris imediat după odihnă, în minutul 48, din pasa lui En Nesyri. Avantajul oaspeților a durat doar patru minute, Sergio Canales a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 52. Betis a mai beneficiat de o lovitură de la 11 m, acordată după consultarea arbitrajului video, însă Bono a parat șutul lui Nabil Fekir.

Valladolid s-a impus pe terenul celor de la Getafe cu scorul de 1-0.

Shon Weissman a marcat în minutul 37 unicul gol al partidei.

Real Madrid a învins cu 2-0 Celta Vigo, sâmbătă seara, într-un meci disputat pe „Alfredo di Stéfano”.

Galicienii au ratat prima ocazie a meciului, în minutul 5, prin Iago Aspas, care a rămas singur cu portarul, dar Nacho și-a salvat echipa. Pe contraatac, la câteva secunde distanță, Asensio a centrat perfect pentru Lucas Vazquez, care a înscris cu o lovitură plasată de cap. Rolurile s-au schimbat în partea a doua a partidei, Lucas Vazquez a fost la serviciu, iar Asensio la finalizare (53).