FC Barcelona a câștigat la limită, scor 1-0, meciul disputat pe camp Nou cu Levante.

Leo Messi a marcat în minutul 76 unicul gol al întâlnirii. După o pasă excelentă a lui de Jong, starul argentinian a finalizat cu un șut în diagonală, după ce mingea a lovit și bara.

Real Sociedad a revenit pe primul loc, chiar dacă echipa antrenată de Imanol Alguacil a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Eibar.

Gazdele au deschis scorul prin golul spectaculos marcat de Barrenetxea, în minutul 20. Sergio Enrich a egalat în minutul 65. Sociedad putea câștiga, însă golul lui Igor Zubeldia din minutul 80 a fost anulat după consultarea arbitrajului video.

Betis Sevilla și Villarreal au terminat la egalitate, scor 1-1, în vreme ce Granada s-a impus cu 1-0 pe terenul nou promovatei Elche.