Universitatea Craiova a învins Gaz Metan Mediaș cu scorul de 3-1, luni seara, în ultimul meci al etapei cu numărul 12 a Ligii 1.

Oltenii au deschis scorul chiar din minutul 2, prin Cicâldău, și și-au mărit avantajul înainte de pauză. Ofosu a marcat după pasa lui Mamut în minutul 38.

Gazul a redus din diferență prin Dumitru Cardoso, care a driblat tot ce a întâlnit în cale, inclusiv pe portarul Mirko Pigliacelli, și a trimis mingea în plasă. Speranțele medieșenilor la un rezultat favorabil în Bănie a durat doar  8 minute. Ofosu s-a aflat de data aceasta la servire, iar Bărbuț a pus piciorul pentru golul care a închis tabela.

Universitatea Craiova face 28 de puncte şi rămâne la două lungimi de undă în spatele FCSB-ului. Etapa viitoare, oltenii au meci greu la Arad, cu UTA. Gaz Metan joacă acasă cu Sepsi Sf. Gheorghe.

U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa (79, Papp), Constantin, Bancu – Cicâldău, Nistor (86, Căpățână), Screciu (57, Mateiu) – Bărbuţ, Mamut, Ofosu (85, Baiaram). Antrenor: Corneliu Papură.

Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi – Butean, Yuri, Larie, Velisar (46, Cardoso; 69, Nițu) – Alceus, Junior – Horşia (63, Chamed), Deaconu, Jose Manuel da Silva – Valente (63, Sambu). Antrenor: Jorge Costa.

Cartonașe galbene: – / Alceus, Sambu