Handbal: România a început cu stângul Campionatul European

0
346

România a pierdut meciul de debut de la Campionatul European de handbal feminin, scor 19-22, împotriva Germaniei.

Germania a condus în permanență, în debutul partidei cu 8-2 ! Ușor-ușor, „tricolorele” au intrat însă în joc și au început să recupereze, iar la pauză a fost 13-10 pentru nemțoaice. Cristina Neagu a prins o seară de coșmar, în prima parte a jocului marcat un singur gol din 7 aruncări.

În partea a doua, România a pornit mai bine și a reușit să egaleze după doar 6 minute, la 14-14, iar la 15-15 Lorena Ostase a ratat ocazia de a aduce pentru prima dată în avantaj pe tricolore. Și în loc de 16-15 s-a făcut 15-18. Din acel moment jocul României nu a mai mers, au reapărut greșelile, iar Germania și-a asigurat victoria.

România: Neagu 4, Buceschi 3, Laslo 3, Ostase 3, Subțirică 2, Dincă 1, Andreea Popa 1, Seraficeanu 1, Iuganu 1.

Germania: Bolk 4, Maidhof 4, Naidzinavicius 4, Lauenroth 3, Zapf 2, Berger 2, Grijseels 1, Smits 1, Minevskaia 1.