Borussia Dortmund a zdrobit-o la Berlin pe Hertha, scor 5-2, iar Erling Haaland a fost magistral. Puștiul norvegiana reușit un poker în doar 32 de minute.

Cunha a marcat în minutul 33 unicul gol al primei reprize, iar Hertha a intrat în avantaj la pauză. Haaland s-a dezlănţuit după pauză, cânda reușit un hattrick în doar un sfert de oră. Nordicul punctat în minutele 47, 49 și 62. Guerreiro a mărit avantajul vicecampioanei Germaniei, iar Cunha şi-a trecut în cont „dubla”, din penalty, însă după numai câteva secunde. Scorul final a fost stabilit tot în Halland, minutul 79, ajungând la cifre de necrezut în acest sezon – 15 goluri pentru în 12 partide.

Partida de pe “Olympiastadion” din Berlin a consemnat debutul celui mai tânăr jucător din istoria campionatului german. La o zi după ce a împlinit vârsta de 16 ani, Youssoufa Moukoko a evoluat pentru prima dată într-un meci de Bundesliga. Internaționalul U19 din Germania l-a înlocuit pe Haaland în minutul 85.

Bayern s-a împiedicat pe teren propriu de Werder. A fost 1-1 pe „Allianz Arena”, după un meci în care oaspeții au condus până în minutul 62.

Oaspeții au deschis scorul în prelungirile primei reprize, grație golului marcat de Max Eggestein. Bavarezii au dominat partea secundă, iar Coman a restabilit egalitatea. Werder a rezistat asaltului gazdelor și putea da lovitura pe finalul partidei.

Leipzig a ratat şansa de a o egala la puncte pe Bayern. Echipa lui Nagelsmann a terminat la egalitate în meciul de la Frankfurt, 1-1.

Barkok a marcat pentru gazde (43), Poulsen înscris superb din centrarea lui Angelino, în minutul 57.

În partida Arminia Bielefeld – Bayer Leverkusen 1-2, Lukas Hradecky (30 de ani), portarul lui Bayer Leverkusen, a comis o eroare gravă. Goalkeeper-ul finlandez și-a băgat mingea în poartă când se pregătea să degajeze o minge venită de la Sinkgraven.

Leverkusen a deschis scorul în minutul 27, prin Leon Bailey, și a marcat golul victoriei prin Dragovic (88).

Wolfsburg a câștigat cu scorul de 2-0 pe terenul lui Schalke prin golurile marcate în prima repriză de Weghorst (3) și Schlager (24).

Augsburg a scos o remiză pe terenul celor de la Borussia MGladbach, scor 1-1. Neuhaus a deschis scorul după numai cinci minute de joc, iar oaspeții au egalat în inferioritate numerică, Caligiuri a înscris în minutul 88.

Hoffeinhem și Suttgart au oferit un meci spectaculos, cu 6 goluri, terminat la egalitate, 3-3.

Au marcat: Christoph Baumgartner 16, Ryan Sessegnon 48, Andrej Kramaric 71-pen, respectiv Ivan Gonzalez 18, Silas Wamangituka 27, Marc-Oliver Kempf 90+3.