Olympique Lyon a învins, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, AS Monaco, în etapa a opta a campionatului Franţei.

Memphis Depay, Karl Toko Ekambi de două ori şi Houssem Aouar din penalti au înscris pentru Lyon, în timp ce pentru Monaco a punctat Wissam Ben Yedder, din lovitură de la 11 metri.

Lille a pierdut poziția de lider în Ligue 1 după remiza de la Nice.

S-a terminat 1-1. Danezul Kasper Dolberg a deschis scorul pentru gazde, în minutul 50, oaspeții au egalat 8 minute mai târziu, prin Burak Yilmaz.

Montpellier a jucat în dublă inferioritate numerică încă din prima repriză a meciului cu Reims și a pierdut cu scorul de 4-0.

Golurile oaspeților au fost marcate de 9-pen, 13, 56-pen. și Mbuku 31. De la gazde au fost eliminați veterenul de 43 de ani – Hilton, aflat deja la a doua eliminare a sezonului (5) și La Tellec (42).

În alte partide, Bordeaux a învins cu 2-0 Nîmes (Briand 79-pen și Oudin 81); Metz a trecut de St.Etienne cu 2-0, prin golurile marcate de Boulaya 5 și Sissoko 78 – autogol; iar Strasbourg a învins cu scorul de 3-0 pe terenul celor de la Metz. Au marcat pentru oaspeți Diala 27, Lala 40-pen. și Ajorque 67.