Norvegia și România se înfruntă duminică, de la ora 19:00, în runda cu numărul 3 din grupa 1 a Ligii B din Nations League.  Partida va fi transmisă în direct de PRO TV.

„Tricolorii” abordează confruntrea de la Oslo din poziția de lider al Grupei 1, cu 4 puncte, golaveraj 4-3. În primul meci aceștia au remizat cu Irlanda de Nord pe teren propriu, deși au dominat autoritar. A urmat însă apoi un succes extrem de important în Austria, câștigând cu 3-2.

Norvegia este pe locul 3, cu 3 puncte (golaveraj 6-3).  În primul meci au clacat, pierzând cu Austria pe teren propriu, scor 1-2, urmând însa apoi un succes neverosimil în Irlanda de Nord, câștigând cu 5-1.

Ambele echipe vin după ce au pierdut semifinalele barajului de calificare la Campionatului European. România a cedat în Islanda, scor 1-2, în timp ce Norvegia a pierdut pe teren propriu în fața Serbiei, după prelungiri, tot 1-2.

Cu siguranță vor fi schimbări în primul „unsprezece” al lui Mirel Rădoi. Este posibil ca Hanca, Bancu, Hagi și Pușcaș să înceapă meciul din primul minut. Lipsesc în continuare titularii obișnuiți din centrul apărării, Chiricheș și Dragoș Grigore. Ambii sunt accidentați.

De partea cealaltă, este presiune destul de mare pe selecționerul Lars Lagerback, care are acum ca obiectiv câștigarea grupei din Liga Națiunilor. Potrivit presei norvegiene, în ciuda oboselii acumulate în cele 120 de minute de joc cu sârbii, Haaland va fi titular. Vedeta Borussiei Dortmund va face pereche în atac cu Sorloth, care a jucat și el în meciul de baraj.

Partida va fi arbitrată de o brigadă din Slovacia, care îl are la centru pe Ivan Kružliak, ajutat la cele două linii de Tomaš Somolani și Branislav Hancko, iar al patrulea oficial va fi Filip Glova.

Cele două combatante s-au întâlnit și în grupa de calificare la EURO2020, ambele partide s-a terminat la egalitate. 2-2 (Elyounoussi 56, Odegaard 70 / Keseru 77, 90+2) la Oslo și 1-1 (Mitriță 62 / Sorloth 90+2) la București.