Rennes și Lille se află în fruntea campionatului Franței după etapa din weekend. Ambele echipe au 14 puncte, despărțite de golaveraj.

Rennes a terminat la egalitate meciul disputat duminică, pe teren propriu, scor 2-2, în compania celor de la Reims. Lille a câștigat la scor de neprezentare meciul de la Strasbourg.

Bordeaux a învins cu scorul de 3-0 pe Dijon, iar AS Monaco a pierdut disputa de la Brest.

În derby-ul serii de duminică, Lyon și Marseille au terminat la egalitate, 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 16, prin golul marcat de Payet în minutul 16, iar peste trei minute acesta a fost și eliminat. Gazdele au restabilit egalitatea până în pauză, Aoaur a transformat o lovitură de la 11 m (29).