Liga 1: Victorie pentru Elvir Koljic

0
236

Universitatea Craiova are 6 victorii din 6 meciuri în Liga 1, însă victoria din această seară, scor 1-0, a fost umbrită de accidentarea oribilă a lui Elvir Koljic.

În minutul 36, atacantul bosniac a fost secerat de Mihailacche, iar urletele acestui au îngrozit pe toată lumea. Hațegan l-a eliminat pe jucătorul Iașiului abia după ce a văzut gravitatea accidentării. Înițial îl avertizase cu cartonaș galben.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 51, Cristi Bărbuț l-a învins pe Axinte cu un șut la vinclu, după o respingere greșită a lui Bușu.

Oltenii au mai irosit apoi o șansă mare, când Bărbuț a scăpat singur cu portarul dar a preferat o pasă către Ivan în locul unei finalizări.

U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu – Bic (82, Mateiu), Cicâldău (76, Screciu), Nistor – Ivan, Koljic (43, Bărbuț), Baiaram. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Poli Iaşi: Axinte – Onea (88, Popadiuc)., Mihalache, Baxevanos, Buşu – Breeveld (15, De Iriondo), Vanzo (66, Atska), Paasaglia – Soares (46, Cabral), Cristea (46, Zajmovic), Calcan. Antrenor: Daniel Pancu.

Cartonașe galbene: Vlădoiu / Passaglia

Cartonaș roșu: Mihalache 37