FC Barcelona s-a impus după 5 ani și jumătate pe „Balaidos”. Catalanii au câștigat cu scorul de 3-0 pe terenul Celtei Vigo, joi seara, în etapa a 4-a din La Liga.

La Liga: Celta Vigo – FC Barcelona 0-3 | FOTO: FC BARCELONA

Mai întâi, puștiul Ansu Fati a deschis scorul în minutul 11, după o combinație cu Busquets și Coutinho. Barcelona a rămas în inferioritate numerică în finalul primei reprize după al doilea galben primit de Lenglet, însă a dominat și partea a doua a jocului.

Olaza și-a băgat mingea în poartă după o fază creată de Messi (51), iar scorul final a fost stabilit în minutul 90+5 de Sergi Roberto, care a împins mingea în poartă după o altă fază creată de Leo Messi.

Cadiz s-a impus la Bilbao cu scorul de 1-0, unicul gol al partidei a fost marcat în proprie poartă de Unai Lopez, în minutul 57.

Oaspeții au rezistat eroic cu doi oameni mai puțin pe teren. Akapo (48) și Negredo (70) au fost eliminați.

FC Sevilla s-a impus, în aceeași etapă , cu scorul de 1-0 în fața formației Levante, într-un meci disputat pe Sanchez-Pizjuan.

Golul victoriei a venit în al doilea minut de prelungire, Youssef En Nesyri l-a învins cu o lovitură de cap pe Aitor Fernandez.