Borussia Dortmund a debutat cu dreptul în noul sezon din Bundesliga, după 3-0 pe teren propriu cu Borussia Mönchengladbach.

Giovanni Reyna, la 17 ani, a devenit primul marcator al echipei în acest sezon. Acesta a deschis scorul în minutul 35,  fază la care a colaborat cu un alt puști din tabăra gazdelor, Jude Bellingham. Erling Haaland a dus scorul 2-0 în minutul 54, din penalty. Tot atacantul norvegian a închis tabela cu reușita sa din minutul 77, după pasa excelentă a lui Jadon Sancho.

Hertha Berlin s-a impus la scor la Bremen, iar Freiburg a avut 3-0 la Stuttgart, însă a tremurat pentru victorie. Meci nebun la Köln, gazdele au egalat pe final, dar au pierdut disputa cu Hoffenheim. Croatul Andrej Kramaric a marcat un hattrick pentru oaspeți.

Augsburg s-a impus la Berlin, în meciul cu Union, în timp ce disputa dintre  Frankfurt și Bielefeld s-a terminat la egalitate.

Duminică sunt programate ultimele două partide din prima rundă.