Miercuri s-au disputat ultimele 5 partide din turul 3 preliminar UEFA Champions League. Astfel s-a stabilit tabloul final al play-off-ului competiției.

După ce a eliminat în faza precedentă pe Celtic Glasgow, Ferencvaros Budapesta a trecut și de Dinamo Zagreb.

„Fradi” s-a impus cu scorul de 2-1, după o partidă în care toate golurile au fost marcate de gazde. Au marcat: Lovrencsics (2), Uzuni (65) / Uzuni (23 – autogol).

Omonia Nicosia a jucat pentru a treia oară consecutiv prelungiri în tururile preliminare din UCL.

Dacă în tururile precedente formația antrenată de Berg Henning a trecut după prelungiri de Ararat Erevan și Legia Varșovia, acum a învins la penalty-uri pe Steaua Roșie Belgrad. A fost 1-1 în timpul regulamentar, cu scorul stabilit încă de la pauză. La loviturile de pedeapsă, sârbii au ratat două execuții, astfel că Omonia a trecut mai departe, după 4-2.  ( Luftnet 31 / Ivanic 45+1) (La penalty-uri: J.Gomez, V.Gomez, Asante, Lecjaks / Gavric, El Fardou Ben; au ratat – / Falcinelli, Degenek).

Israelienii de la Macabbi Tel Aviv și-au respectat statutul de favorită și s-au impus la limită în disputa cu bielorușii de la Dynamo Brest.

A fost 1-0, unicul gol al partidei a venit la 5 minute după pauză, Dan Bilton a transformat o lovitură de la 11 m.

Molde s-a calificat în Azerbaijan, după loviturile de pedeapsă, în dauna formației Qarabag. A fost 0-0 după 120 de minute, cu norvegienii ratând un penalty cu în minutul 102 al prtidei.

La loviturile de departajare au marcat: Matic, Medvedev, Andrade, Medina, Makhammadaliev / Omoijuanfo, Aursnes, Hestad, Christiansen, Ellingsen, Haugen. A ratat: Huseynov / –

Campioana Danemarcei, Midtjylland, a trecut la pas de „Băieții tineri” din Berna cu scorul de 3-0.

Golurile victoriei au fost marcate de Lefort (51-autogol), Drayer (62) și Mabil (84).

Play-off-ul Ligii Campionilor se va disputa tur-retur, pe 22/23, respectiv 29/20 septembrie, după următorul program:

KAA Gent – Dinamo Kiev
Krasnodar – PAOK Salonic
Maccabi Tel Aviv – RB Salzburg
Olympiakos Pireu – Omonia Nicosia
Molde – Ferencvaros Budapesta
Slavia Praga – FC Midtjylland

Câștigătoarele se vor califica în grupele UCL, învinsele merg în grupele UEFA Europa League.