Fotbal | Stranieri: Gicu Grozav, gol și cartonaș roșu în campionatul Ungariei. Alex Băluță, doar o repriză la Akademia Puskaș

0
378

Gheorghe Grozav a marcat un gol pentru Diósgyőri, care a pierdut meciul cu Honvéd, 2-4, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 4-a a campionatului de fotbal al Ungariei.

Oaspeţii au condus cu 2-0, prin golurile înscrise de Zsótér (16) și Gazdag (41), dar Gicu Grozav a redus din diferență în minutul 43. Până la pauză s-a făcut 2-2, Molnár a egalat pentru gazde.

Honvéd a mai marcat de două ori după pauză și și-a trecut în cont primele puncte în actuala ediție de campionat.

Internaționalul român a fost eliminat în minutul 90+4.

DVTK: Antal – Shestakov, Polgár, Hegedűs J., Memolla – Rui Pedro (68, Max), Iszlai – Ivanovski (73, Szűcs), Molnár G. (78, Hasani), Grozav – Dražić. Antrenor: Feczkó Tamás.

Honvéd: Tujvel – Mezghrani, Baráth, Batik, Aliji (86, Uzoma) – Bocskay (46, Kesztyus), Hidi – Ugrai, Gazdag, Zsótér – Balogh N (64, Traore). Antrenor: Bódog Tamás.

Într-un alt meci, Alexandru Băluță a jucat o repriză în meciul pe care Akademia Pușkaș l-a pierdut pe terenul celor de la MOL Vidi, scor 3-1.

Pentru gazde au înscris Nikolics 29, Petrjak 84, Zivzivadze 90. Oaspeții au marcat prin Knezevic 56.

La Akademia Pușkaș au mai jucat alți doi jucători români, Marius Corbu și Nandor Tamaș.

MOL Fehérvár FC: Kovácsik – Fiola, Stopira, Musliu, Nego – Houri, Alef (Nikolov, 59) – Petrjak, Evandro (Hodzic, 73), Bamgboye – Nikolics (Zivzivadze, 79).

Puskás Akadémia FC: Tóth – Kiss, Baluță (Knezevic, 46), Plsek, Nagy, Hadzhiev, Tamás, Ganbayar (Mance, 46), Corbu, Komáromi, Deutsch.