FCU Craiova a câștigat cu scorul de 4-1 meciul disputat în compania formației Ripensia Timișoara, miercuri, într-o restanță din prima etapă a Ligii 2.

Trupa lui Nicolo Napoli a condus la pauză cu 3-0 în meciul cu Ripensia, după ce a dominat autoritar prima repriză. Albu a deschis scorul în minutul 15 cu un șut care s-a dus direct în vinclu, iar Călin Cristea a majorat diferența peste doar 6 minute dintr-o lovitură liberă de la 23 metri ușor lateral dreapta. Scorul primei reprize a fost stabilit de fostul rapidist Andrei Ciolacu, în minutul 38, cu un șut de la distanță, care l-a lăsat fără replică pe Dobre.

În partea a doua jocului, Ciolacu a făcut dubla în minutul 62, din pasa excelentă primită de la Zimța. Oaspeții au redus din handicap dintr-o lovitură de la 11 m, în minutul 82, transformată de Tudor Călin.

Formația craioveană a terminat meciul în inferioritate numerică, Abdelaye Diakite a fost eliminat în minutul 85 pentru un fault din postură de ultim apărător.

FCU CRAIOVA – RIPENSIA TIMIȘOARA 4-1 (3-0)

FCU: Popa – Diallo (79, Diallo), Gugu (c), Diakite, Huyghebaert – Anghelina, Albu (55, Zimța), C. Cristea – Ciolacu, Cl. Bălan (55, Raicea), Răducanu. Antrenor: Nicolo Napoli.

Ripensia: Dobre – A.Macrițchii, Țieranu (46, Sîrbu), Burdeț, Gladun (79, Maric) – V.Macrițchii, Călin, Neagu (68, Stoi) – Urvanțev (46, Vl. Tudorache), Sokovic (46, Ene), Al. Popovici (c). Antrenor: Cosmin Petruescu.