Fotbal | Ligue 1: Meci spectaculos la Brest. Vezi tot ce s-a întâmplat în campionatul Franței

0
240

Olympique de Marseille a câștigat cu 3-2 meciul jucat în deplasare, duminică seara, în compania formației Brest, în etapa a doua din campionatul de fobal al Franței.

Formația pregătită de Andre Villas-Boas a condus cu 2-0 după 27 de minute, Thauvin (20) și Caleta-Car (27) au marcat pentru OM. Gazdele au revenit în joc după golul din prelungirile primei reprize prin golul marcat de Romain Faivre, iar în repriza secundă au ratat în câteva rânduri posibilitatea de a restabili egalitatea. Caleta-Car a risipit orice emoții pentru Marseille, în minutul 80, pentru gazde a mai marcat Charbonier, în ultimul minut de joc, dar a fost prea târziu.

Lille s-a impus pe terneul lui Reims, duminică, în primul meci al zilei din Ligue 1. A fost 1-0 pentru gruparea pregătită de Christophe Galtier.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 32 de Jonathan Bamba.

Bordeaux a învins cu 2-0, în deplasare, formația Angers, prin golurile marcare de Josh Maja (25) și Toma Basic (27).

Echipa lui Jean-Louis Gasset are 4 puncte după disputarea primelor două runde, în vreme ce alb-negrii au rămas cu 3 puncte, obținute în prima rundă, pe terenul lui Dijon.

Niko Kovac a obținut prima victorie pe banca tehnică a formației AS Monaco, scor 1-0, pe terenul lui Metz.

Unicul gol a marcat în prima repriză, Benoit Badiashile a înscris în minutul 22, fază la care monegascii au solicitat și o lovitură de la 11 m.

Nantes a trecut în propriul fief de Nimes, scor 2-1.

Gazdele au avut 2-0 la pauză, grație golurilor marcate e Girotto (11) și Louza (27-11m). Relica oaspeților a venit în partea a doua a jocului, Zinedine Ferhat a redus din diferență în minutul 57.

„Canarii” au termiant jocul cu doi oameni pe puțin pe teren, Louza (49) și Fabio (87) au fost eliminați.

St.Etienne a câștigat cu scorul de 2-0 meciul disputat pe teren propriu în compania celor de la Lorient.

Romain Hamouma a marcat o dublă, în minuteke 19 și 57.

Meciul dintre Lens și PSG a fost amânat pentru 10 septembrie.