Atletism: Florentina Budică (CSM Craiova) a câștigat Campionatul Național de Probe Combinate

0
837

Stadionul “Iolanda Balas Soter” din București a găzduit duminică și luni, 30 și 31 august 2020, întrecerile Campionatului Național de Probe Combinate Seniori, Tineret, U20, U18 și U16.

Disputată de-a lungul a trei sesiuni, în două zile toride la acest final de august, competiția – organizată de către Federația Română de Atletism – s-a disputat respectând toate regulile de distanțare socială și luând toate măsurile de prevenire a răspândirii virusului COVID-19.

La seniori, concursul a fost câștigat de către Florentina Budică (CSM Craiova) și Răzvan Roman (CS Dinamo).

În întrecerea feminină, Florentina Budică a totalizat, la finalul celor șapte probe, 4.440 de puncte. Ea a fost urmată în clasament de Georgiana Ciurea (LPS Câmpulung Muscel) – 4.192 puncte și Elena Popescu (CSU Pitești) – 4.096 puncte.

În întrecerea masculină, Răzvan Roman (Dinamo) a încheiat cele zece probe cu un total de 6.898 puncte. Pe locul doi s-a clasat Mihai Chiorpec (CSM Onești) – 5.743 puncte, iar bronzul i-ar revenit lui Ionuț Grecu (CS Rapid) – 5.540 puncte.