Sâmbătă s-au disputat alte două partide din cadrul etapei a doua a campionatului de fotbal al Franței – Ligue 1.

Rennes a câștigat cu scorul de 2-1 meciul disputat pe teren propriu cu Montpellier.

Gazdele au avut 1-0 după autogolul lui Le Tallec din minutul 22 și și-au mărit avantajul prin golul marcat de Camaninga (77). Oaspeții au redus din diferență în minutele de prelungire ale partidei, grație golului marcat de Laborde.

Ambele echipe au terminat meciul cu un jucător mai puțin pe teren, Terrier (73), respectiv Mollet (43) au fost eliminați.

Stade Rennais F.C. : Salin – Soppy – Da Silva (c) – Aguerd – Maouassa – Nzonzi – Bourigeaud (72, Martin) – Camavinga (87, Gboho) – Raphinha (87, Del Castillo) – Terrier – Hunou (65, Guirassy). Antrenor: Julien Stéphan

MHSC : Omlin – Souquet (88, Skuletic) – Congré – Mendes (82, Benchama) – Ristic (62, Oyongo) – Savanier (88, Dolly) – Ferri (63, Sambia) – Chotard – Mollet – Le Tallec – Laborde. Antrenor: Michel Der Zakarian.

OGC Nice a învins cu scorul de 2-0 pe terenul lui Strasbourg. Danezul Kasper Dolberg a marcat o dublă, în minutele 37 și 59.

La oaspeți, fundaşul central austriac de origine română Flavius Daniliuc, în vârstă de 19 ani, a fost rezervă.

RC Strasbourg: Kawashima – Lala, Djiku, Kone (c) (Waris, 46′), Carole (Caci, 64′) – Sissoko, Simakan, Chahiri (Zohi, 64′) – Bellegarde (Liénard, 83′), Ajorque, Thomasson (Saadi, 63′). Antrenor: Thierry Laurey.

OGC Nice: Benitez – Lotomba, Pelmard, Dante (c), Kamara – Schneiderlin, Lees-Melou, Thuram (Trouillet, 78′) – Sylvestre (Lopes, 62′), Dolberg (Ndoye, 90′), Gouiri. Antrenor: Patrick  Vieira.