Cea mai prestigioasă competiție internațională de atletism pe pistă organizată în România – Campionatele Internaționale ale României “Iolanda Balaș Soter”, ajunsă la a 65-a ediție, se desfășoară în aceste zile la Cluj-Napoca.

Sergiu Ursu | CSM Craiova – aur la disc | FOTO: FEDERATIA ROMÂNĂ DE ATLETISM

Atleții de la CSM Craiova au câștigat în prima zi a competiției 4 medalii de aur ! Acestea fiind de altfel și singurele medalii câștigate.

MASCULIN
Disc: Sergiu Ursu: 56.43 m
1500 m: Nicolae Coman: 3.48.99

FEMININ
Prăjină: Ștefania Drăgan: 3.30 m
Înălțime: Florentina Budică: 1.70 m

Rezultatele de sâmbătă:

MASCULIN
aruncarea ciocanului
1. Mihăiţă Andrei Micu (SCM Bacău) 65,05 m
2. Dragoş Ionuţ Nicorici (LPS Roman/CA Roman) 57,88 m
3. Cristian Meheş (CS Crişul Oradea) 54,02 m

aruncarea greutăţii
1. Andrei Rareş Toader (CSM Ploieşti) 19,71 m
2. Ion Marius Vasile (CSS C. Istrati Câmpina) 15,15 m
3. Andrei Poci (LPS Baia Mare) 11,43 m

aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac (CSM Bucureşti) 76,13 m
2. Denis Adrian Both (CSM Arad) 74,18 m
3. George Cătălin Zaharia (CSA Steaua) 69,97 m

400 m
1. Robert Parge (CSU Cluj-Napoca) 47.39
2. Mihai Răzvan Vasiliu (CSM Ploieşti) 48.53
3. Constantin Andonii (CS Petrolul Ploieşti) 48.59

triplusalt
1. Florin Alexandru Vişan (CS Dinamo) 15,97 m
2. Alexandru Gheorghe Tache (CSU Piteşti/CSM Piteşti) 15,68 m
3. Bogdan Georgian Cioacă (CSM Piteşti) 14,68 m

aruncarea discului
1. Sergiu Ursu (CSM Craiova) 56,43 m
2. Ion Marius Vasile (CSS C. Istrati Câmpina) 46,03 m
3. Constantin Zanfir (CSM Piteşti/CS Dinamo) 44,77 m

110 m garduri
1. Cosmin Ilie Dumitrache (CS Rapid) 14.31
2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 14.42
3. Gheorghe Florinel Bledea (LPS Baia Mare) 16.17

100 m
1. Petre Nicolae Rezmiveş (CSM Ploieşti/CS Petrolul) 10.73
2. Ionuţ Andrei Neagoe (CSM Slatina/CSU Piteşti) 10.75
3. Cristian Nicuşor Roiban (CSU Reşiţa) 10.79

1.500 m
1. Nicolae Marian Coman (CSU Arad/CSM Craiova) 3:48.99
2. Ionuţ Marius Dumitru (CSU Cluj-Napoca) 3:55.95
3. Tudor Sevciuc (CSM Cluj-Napoca) 3:57.24

FEMININ
săritura cu prăjina
1. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,30 m
2. Antonia Irimia (SCM Deva) 3,20 m

aruncarea ciocanului
1. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău/CSA Steaua) 72,09 m
2. Ana Adela Stanciu (CSM Bucureşti) 66,51 m
3. Bianca Lazăr Fazecaş (CS Rapid) 57,44 m

săritura în înălţime
1. Florentina Budică (CSM Craiova) 1,70 m
2. Teodora Elena Iancu (CSM Ploieşti) 1,55 m
2. Elisa Xandra Enache (LPS Cetate Deva) 1,55 m

triplusalt
1. Florentina Iuşco (LPS Cetate Deva) 13,66 m
2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 12,99 m
3. Georgiana Iulian Aniţei (SCM Bacău/CSM Bucureşti) 12,99 m

aruncarea greutăţii
1. Andreea Apachiţe (CS Botoşani) 14,08 m
2. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 13,89 m
3. Maria Alexandra Andone (LPS Iaşi) 11,55 m

400 m
1. Camelia Florina Gal (CSU Cluj-Napoca) 52.01
2. Andrea Miklos (CSM Bucureşti) 53.02
3. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 55.43

100 m garduri
1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 13.54
2. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Oneşti) 13.95

100 m
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 11.76
2. Maria Valeria Bisericescu (CS Rapid) 12.16
3. Jasmine Teodora Joinel (CSŞ Ploieşti/CSM Ploieşti) 13.35

1.500 m
1. Roxana Elisabeta Bîrcă (CSA Steaua) 4:22.17
2. Angela Veronica Olenici (CSM Oneşti) 4:29.59
3. Maria Claudia Florea (SCM Deva) 4:30.27

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.