Werder Bremen și-a asigurat și în sezonul viitor prezența în Bundesliga, după ce a terminat la egalitate în deplasare, 2-2, cu formaţia de ligă secundă FC Heidenheim, luni seara, în manşa secundă a barajului pentru menţinerea/promovarea în prima ligă.

După 0-0 în tur, Werder a deschis scorul încă din minutul 3, în urma autogolului lui Norman Theuerkauf. Scorul s-a menținut până în minutul 85, când Tim Kleindienst a restabilit egalitatea.

Werder a preluat conducerea în cel de-al patrulea minut al timpului adiţional, graţie golului lui Ludwig Augustinsson (90+4), însă Heidenheim nu a renunţat la luptă şi a egalat din nou, tot prin Kleindienst, în minutul 90+7, din lovitură de la 11 m.

Heidenheim: Müller – Busch (Multhaup 78′), Mainka, Theuerkauf – Schnatterer (c) (Otto 46′), Griesbeck, Föhrenbach – Leipertz (Mohr 67′), Dorsch (Sessa 68′) – Kleindienst, Thomalla (Schimmer 46′). Antrenor : Frank Schmidt.

Bremen: Pavlenka – Gebre Selassie, Veljkovic (Langkamp 69′), Vogt, Augustinsson – M. Eggestein, Klaassen (c), Friedl – Osako (Bartels 68′), Sargent (Groß 88′), Rashica (Füllkrug 80′). Antrenor: Florian Kohfeldt.