Favoritele s-au impus în primele meciuri disputate în etapa cu numărul 33 din Premier League.

Manchester United s-a impus cu 5-2 împotriva lui Bournemouth. Oaspeții au deschis scorul în minutul 15, după o acțiune superbă reușită de Stanislas, dar până la pauză s-a făcut 3-1. Greenwood a restabilit egalitatea după un sfert de oră, Rashford a adus-o pe United în avantaj de la punctul cu var, iar Mațial a făcut 3-1. Joshua King a punctat din penalty pentru oaspeți în minutul 50, iar ultimele două goluri ale meciului au fost marcate de Greenwood (50) și Fernandes.

Chelsea s-a impus fără emoții împotriva lui Watford, scor 3-0, și se menține pe locul 4 în clasament. Olivier Giroud, Willian și Barkley au marcat pentru trupa lui Frank Lampard și au adus 3 puncte extrem de importante în cursa pentru ocuparea unei poziții de UEFA Champions League.

Jamie Vardy a marcat o dublă în meciul câștigat de Leicester, scor 3-0, în compania celor de la Crystal Palace. Acesta a reușit să intre în clubul select al jucătorilor cu peste 100 de goluri în Premier League. A mai înscris și Iheanacho.

Arsenal a câștigat cu 2-0 pe terenul lui Wolves (Saka 43, Lacazette 86), iar Brighton speră la salvare după succesul de pe terenul lui Norwich, 1-0 (Trossard 25).