FC Barcelona a terminat la egalitate, scor 2-2, derby-ul cu Atletico Madrid, în etapa a 33-a din La Liga. Catalanii au rămas pe locul 2 al clasamentului și pot pierde contactul cu Real Madrid.  Dacă înving joi pe Getafe, „galacticii” se pot desprinde la 4 puncte în fruntea clasamentului.

Barcelona a condus cu 1-0 și 2-1 și Atletico replicat de fiecare dată foarte repede. Diego Costa și-a băgat mingea în propria poartă în minutul 11, iar apoi a ratat o lovitură de la 11 m 6 minute mai târziu. Centralul întâlnirii a cerut repetarea penalty-ului pentru că Ter Stegen nu a avut picioarele pe linia porții și Saul a transformat.

Messi a marcat și el de la punctul cu var (50), pentru ca același să Saul să marcheze din nou dintr-o lovitură de pedeapsă.

Sevilla a câștigat la scor de neprezentare (3-0) meciul disputat în deplasare cu Leganes și și-a consolidat locul 4 în clasament.

Oliver Torres (23, 35) și El Haddadi au marcat pentru andaluzi.

Mallorca s-a impus categoric în disputa cu Celta Vigo, iar trupa lui Vicente Moreno încă speră la salvarea de la retrogradare.

Mallorca a condus cu scorul de 3-0 la pauză. Budimir din penalty (13) Cucho (27) și Pozo (40) au înscris în prima repriză. Oaspeții au redus din diferență prin Aspas (50 – 11 m), însă ultimul l-au avut tot gazdele, Budimir și Sevilla au adus o victorie concludentă pentru amfitrinoni.