Real Madrid a obţinut o victorie importantă în lupta pentru titlul de campioană a Spaniei, impunându-se cu scorul de 1-0 pe terenul formaţiei Espanyol Barcelona, duminică seara, în cadrul etapei a 32-a din Primera Division.

Madrilenii au marcat unicul gol al întâlnirii în finalul primei reprize (45), prin mijlocaşul brazilian Casemiro, după o pasă spectaculoasă cu călcâiul a francezului Karim Benzema.

Graţie acestui succes, Real Madrid s-a distanţat la două puncte de rivala FC Barcelona, care a reuşit doar un rezultat de egalitate sâmbătă la Vigo, în partida cu Celta (2-2).

Levante a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-2, Betis Sevilla, în primul meci al zilei de duminică din etapa 32-a a campionatului Spaniei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Mayoral 21, Bardhi 35, Morales 50 și Rochina 59. Oaspeții au replicat prin Canales 70 și Juanmi 87.

Villarreal a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, Valencia, iar „submarinul galben” visează la un loc de Champions League.

Alcacer (14) și Gerard (44) au marcat golurile victoriei.

După victoria contra Valenciei, Submarinul Galben ajunge la 51 de puncte şi urcă pe locul cinci, putând spera la locul al patrulea, ultimul care duce în grupele Ligii 2020/2021, ocupat de Sevilla şi ale ei 54 de puncte. Valencia rămâne pe opt, cu 46 de puncte, unul sub Real Sociedad.

Eibar a mai făcut un pas spre salvarea de la retrogradare. Echipa pregătită de Jose Luis Mendilibar s-a impus cu scorul de 2-1 pe terenul Granadei și s-a distanțat la 9 puncte de linia roșie a clasamentului.

De Blasis a deschis scorul pentru oaaspeți (16), iar Soldado a restabilit egalitatea la trei minute după pauză. Kike a adus victoria lui Eibar cu 20 de minute înainte de finalul jocului.