Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 3-2 jucat în compania formației CFR Cluj, duminică seara, în Gruia, după un meci foarte spectaculos.

Oltenii s-au apropiat la un singur punct de liderul CFR. Campionii sunt lideri cu 36 de puncte, în timp ce trupa din Bănie are 35 şi mai sunt de jucat cinci etape până la finalul sezonului.

Koljic a deschis scorul în minutul 9, cu un șut în diagonală, de la marginea careului de 16 metri. Gazdele puteau restabili egalitatea, însă Itu a lovit bara, iar la poarta cealaltă, după o eroare a lui Burcă, Koljic a scăpat cu Arlauskis, dar portarul lituanian a blocat in-extremis şutul său.

Oltenii au făcut 2-0 după pauză, Mihăilă l-a lobat perfect pe Arlauskis, și tot el a fost aproape de 3-0, însă șutul din interiorul careului a fost respins de portarul clujenilor.

Cirpian Deac a redus din handicap, în minutul 60, cu o execuție superbă de la marginea careului, iar apoi a centrat pentru Vinicius, care a restabilit egalitatea.

În minutul 87, Cicâldău a dat lovitura și a înscris golul victoriei Craiovei.

CFR CLUJ – U CRAIOVA 2-3 (0-1)

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Itu (59, Petrila), Bordeianu (89, Chipciu), Djokovic (59, Rondon) – Deac, Omrani (89, Traore), Costache (31, Păun). Antrenor: Dan Petrescu.

U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (82, Vătăjelu), Acka, Bălaşa (82, Cosic), Bancu  Cicâldău, Mateiu, Nistor (71, Gustavo) – Ivan (74, Bărbuț), Koljic, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonașe galbene: Traore / Bălașa, Pigliacelli