Liverpool este noua campioană a Angliei, după ce Manchester City nu a reușit să treacă de Chelsea, pierzând pe „Stamford Bridge” cu scorul 2-1.

Cu șanse doar teoretice să-și ajungă rivala, Manchester City se află după înfrângerea de la Londra la 23 de puncte diferență față „cormorani” cu 7 etape rămase de disputat.

Pulisic a deschis scorul pentru Chelsea (23), iar De Bruyne a restabilit egalitatea în minutul 55, dintr-o lovitură liberă. În minutul 77, Fernandinho a făcut henț pe linia porții, a fost eliminat, iar Willian a transformat penalty-ul care a decis întâlnirea.

Liverpool ajunge la titlul cu numărul 19 din istoria clubului, titlu la care râvnește de 30 de ani, de ultima dată când a cucerit campionatul.

Joi s-au mai disputat și partidele: Southampton – Arsenal 0-2 (Nketiah 20, Willock 86) și Burnley – Watford 1-0 (Rodriguez 73).