Tottenham – Manchester United s-a terminat la egalitate, scor 1-1, vineri seara, într-un meci dn etapa a 30-a din Premier League.

Spurs a deschis scorul în minutul 27, după o acțiune personală de excepție reușită de Steven Bergwijn. Atacantul olandez a plecat cu mingea de la mijlocul terenului și a finalizat cu un șut la colțul scurt. United a restabilit egalitatea cu 9 minute înainte de finalul partidei, Bruno Fernandes l-a învins pe Loris dintr-o lovitură de pedeapsă. Manchester a mai primit un penalty în ultimul minut de joc, lovitură de pedeapsă anulată cu arbitraj video.

Southampton s-a impus categoric în primul meci disputat vineri în Premier League. „Sfinții” au câștigat cu 3-0 pe terenul lui Norwich.

Danny Ings a deschis scorul în minutul 49, cu un șut plasat la colțul lung, de la marginea careului. Stuart Armstrong a dublat avantajul oaspeților, iar Nathan Redmond a stabilit scorul final în minutul 79.

Etapa cu numărul 30 din Anglia se întinde pe parcursul mai multor zile. Vezi mai jos tot programul.