FOTO Fotbal | Bundesliga: Oaspeții sunt la putere în Bundesliga

0
229

Și etapa cu numărul 31 din Bundesliga este dominată de formațiile vizitatoare. Din cele 7 meciuri disputate până acum, doar Bayern München a reușit să-și fructifice avantajul terenului propriu.

Fără Lewandowski și Müller, ambii suspendați, Bayern a trecut greu de Borussia Gbach, iar diferența față de Borussia Dortmund a rămas de 7 puncte cu trei etape înainte de finalul campionatului.

A fost 2-1 în meciul disputat în această seară pe Allianz Arena. În minutul 26, Joshua Zirkzee a profitat de o gafă a lui Sommer și a trimis mingea în poarta goală. Francezul Pavard a încercat să respingă o centrare în careul de şase metri, dar și-a trimis balonul în propria poartă (37). Golul victoriei a fost marcat de Leon Goretzka în minutul 86.

Erlig Haaland o salvează pe Dortmund în meciul de la Düsseldorf. Borussia a câștgat în minutul 90+5 cu golul marcat de jucătorul norvegian. Fortuna a avut două posibilități de a marca, iar oaspeții un gol anulat cu video arbitraj, Guerreiro a făcut henț înainte să trimită mingea în poartă.

Werder Bremen s-a distrat la Paderborn și elevii lui Florian Kohfeldt speră la salvarea de la retrogradare. A 5-1 la finalul celor 90 de minute de joc. Bremen a ratat și o lovitură de la 11 m la scorul de 0-0.

Frankfurt a profitat de omul în plus avut pe terenul lui Hertha, câștigând cu scorul de 4-1, după ce la pauză scorul a fost de 1-0 în favoarea gazdelor.

Union Berlin a câștigat la Köln cu scorul de 2-1, victorie care o menține practic în Bundesliga și sezonul viitor. Distanța de linia roșie este de 7 puncte cu trei etape înainte de final.

Wolfsburg a avut 2-0 în meciul disputat pe teren propriu  în compania celor de la Freiburg și două goluri anulate cu arbitraj video, dar partida s-a terminat la egalitate, 2-2.