Werder Bremen este tot mai aproape de Zweite după înfrângerea de pe teren propriu cu Wolfsburg. După 1-1 cu Union Berlin, Schalke a egalat un record negativ vechi de 27 de ani: 12 meciuri la rând fără succes în Bundesliga. Două goluri pe final de joc în Augsburg – FC Köln.

Union Berlin – Schalke 04 1-1 | FOTO: Union Berlin

Wolfsburg s-a impus pe final în deplasarea de la Bremen și rămâne în cursa pentru Europa League. Werder a rămas pe loc retrogradabil și este la trei puncte de locul de baraj. Unicul gol al partidei a fost marcat de marcat de Wout Weghorst în minutul 82.

Union Berlin și Schalke au terminat la egalitate, scor 1-1, în al doilea meci de duminică. Gazdele au deschis scorul în minutul 11 și au trecut în câteva rânduri pe lângă majorarea diferenței pe tabela de marcaj. Kenny a restabilit egalitatea cu un șut violent din afara careului.

În fine, în ultimul meci al etapei, Augsburg și Köln au remizat, scor 1-1. Gazdele au ratat prin Florian Niederlechner o lovitură de la 11 m după o imprundeță a lui Timo Horn. Portarul „țapilor” s-a revanșat și a reușit să pareze penalty-ul. Golurile au venit în ultimele 5 minute de joc. Intrat pe teren în minutul 82, Anthony Modeste a deschis scorul în minutul 85, iar gazdele au reușit să restabilească egalitatea cu un minut înainte de final, Max a fost autorul golului. A fost al treilea 1-1 consecutiv între cele două echipe.