Universitatea Craiova a pierdut categoric primul meci amical disputat în compania celor de la FC Viitorul, sâmbătă, la baza de pregătire din Luncă. A fost 3-0 pentru echipa lui Gică Hagi, scor stabilit încă de la pauză.

Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 21, care, nemarcat, a reluat în plasă o centrare venită de pe partea dreaptă de la Ganea. Constănțenii și-au majorat avantajul cu cinci minute înainte de pauză, Bîrnoi a profitat de o preluare greșită a lui Vlădoiu în apărarea olteană și a înscris cu un șut imparabil. Ultimul gol al partidei a purtat semnătura lui Munteanu, în minutul 41, după o nouă gafă în apărarea craiovenilor.

Craiova nu a pus în pericol poarta adversă nici în partea a doua a joului, iar Viitorul nu a mai forțat.

CRAIOVA: L.Popescu – Vlădoiu, Gardoș, Cosic, Bancu, Kamer Qaka, Ivanov, 37. A.Popescu, Gustavo, Mihăilă, Luis Nițu. Au mai intrat: Marinescu – Baiaram, Danciu

VIITORUL: Tordai – Căpușă, Dussaut, Ganea, Matei, Bîrnoi, Edjouma, Iacob, Dulca, Achim, Munteanu. Gică Hagi a operat mai multe schimbăti în partea a doua a jocului.