În Ungaria s-au jucat sâmbătă primele meciuri de fotbal oficiale, după mai bine de două luni de pauză, cauzate de pandemia de Coronavirus. Evident, jocurile s-au disputat fără spectatori.

În campionat, liderul Ferencváros a câștigat meciul disputat pe teren propriu, scor 2-1, în compania celor de la Debrecen. „Fradi” a acumulat 56 de puncte, şase mai mult decât a doua clasată, MOL Vidi (Fehervar), ce are un meci mai mult disputat. De partea cealaltă, Debrecen, cu 30 de puncte după disputarea a 25 de partide, a rămas pe locul 8.

Adam Bodi a adus-o în avantaj pe tabelă pe Debrecen în minutul 13. David Siger a egalat în minutul 22 şi a înscris golul victoriei cu trei minute înainte de pauză.

FTC: Dibusz – Lovrencsics, Blazic, Botka, Civic – Sigér (Somalia, 88), Haratin – Zubkov (Vécsei, 60), Isael (Skvarka, 83), Tokmac – Boli (Sihnevich, 83)

DVSC: Nagy S. – Kusnyír, Kinyik, Pávkovics, Ferenczi – Bódi, Haris (Csősz, 66), Tőzsér (Milunovic, 77), Varga K. (Kundrák, 66) – Szécsi, Adeniji

De asemenea, iubitorii fotbalului maghiar s-au putut bucura de turul semifinalelor cupei. Ambele partide s-au terminat indecis, Mezokovesd – MOL Vidi 1-1, respectiv MTK Budapesta – Honved 0-0.

Returul semifinalelor Cupei Ungariei se vor disputa marți, 26 mai.