duminică, aprilie 19, 2026

Top 5 în această săptămână

Articole similare

Ciclsim: Turul Franţei a fost amânat ! Când se dispută cea mai așteptată competiție de ciclism a anului

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a decis să prelungească interzicerea adunărilor publice cel puţin până la jumătatea lunii iulie, din cauza pandemiei de coronavirus, iar acest lucru a dus la amânarea ediției din acest an a Turului Franței la ciclism.

Programată inițial în perioada 27 iunie şi 19 iulie, cu start de la Nisa a avea loc între 29 august şi 20 septembrie, anunță presa din Hexagon. Startul va fi dat tot la Nisa, cu prima etapă de 170 de kilometri şi cu sosirea în acelaşi oraş, iar ultima rundă va fi cu finishul celebru de pe Champs-Elysees, la Paris, duminică 20 septembrie.

De la prima ediţie, în 1903, Turul Franţei a fost anulat doar în timpul celor două războiae mondiale, între 1914 şi 1918, precum şi în perioada 1939-1945.

Ionuț Greere
Ionuț Greere
Am debutat în presa sportivă în anul 1998. Primele mele articole au fost publicate în săptămânalul monden Top Secret. În aceeași perioadă, am colaborat cu cotidianul Ora și am fost, pentru o scurtă vreme, corespondent la ProSport. După o pauză de 12 ani, m-am întors la prima dragoste — jurnalismul sportiv. Publicația online www.sportuldoljean.ro a apărut din dorința de a aduce în casele dumneavoastră cele mai proaspete informații despre performanțele sportivilor doljeni.

Populare