LNBM, Grupa Galbenă | Craiova – Mediaș 85-67 © FOTO: Ionuț Greere | SPORTUL DOLJEAN

SCM Universitatea Craiova a obținut a doua victorie consecutivă în Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet massculin. Trupa lui Aco Todorov a trecut vineri, în Sala Polivalentă, scor 85-67, de CSM Galați.

După acest meci, Craiova are 2-0 la general, iar gălățenii au 0-2.

Craiova a câștigat primul sfert cu scorul de 21-12 și nu a mai cedat avantajul până la finalul jocului. A fost 46-34 la pauza mare.

Todorov a rulat toți jucătorii în partea a doua a jocului, iar pe lista marcatorilor s-au regăsit și Ionuț Berceanu (5 p) și Sabin Bagairea (1 p). A fost aproape să debute zu puncte în tricoul Craiovei și Andrei Oprean, însă singura sa aruncare, din afara semicercului, s-a plimbat pe inel și a ieșit afară. S-a remarcat și tânărul Antonio Năsturescu, care a înscris 6 puncte și a stabilit un nou record personal stagional.

Omari Gudul a fost omul meciul și a terminat în double-double cu 16 puncte și 11 recuperări. Acesta  a fost secondat de Monyea Pratt cu 15 puncte (de menționat este faptul că a înscris toate punctele de la mare distanță) și de Tyler Laser și Porter Troupe, ambii cu câte 13 puncte.

Pentru SCM U Craiova urmează meciul de la Mediaș, miercuri, 5 februarie, de la ora 18.00.