FOTO Baschet: Craiova revine de la -10 și învinge Piteștiul | SCM U Craiova – BCMU Pitești 80-76

0
401
LNBM - etapa 3: SCM U Craiova - BCMU Pitești 80-76 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Universitatea Craiova a învins BCMU FC Argeș Pitești, scor 80-76, duminică seara, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din Liga Națională de baschet masculin – Grupa Valorică A.

Trupa lui Aco Todorov are 2-1 la general, în vreme ce piteștenii au 1-2 la activ.

Pitești a început mai bine meciul din Bănie și s-a desprins la 6 puncte (8-2). Gazdele au revenit pe tabelă grație lui Diculesci și Pratt, însă oaspeții s-au mai desprins o dată (16-10). Finalul primului sfert a aparținut alb-albaștrilor, care au condus după primele 10 minute de joc, scor 21-20. În sfertul al doilea ambele echipe s-au aflat la conducere. Repriza s-a terminat cu un parțial de 11-5 în favoarea oaspeților, astfel că la pauza mare s-a intrat cu scorul de 32-38.

LNBM – etapa 3: SCM U Craiova – BCMU Pitești 80-76 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Argeșenii au urcat ecartul la zece lungimi în prima parte a reprizei secunde (44-34). Amfitrionii au punctat din spatele semicercului și au strâns scorul la înaintea ultimelor zece minute de joc. Băieții lui Florin Nini au condus după sfertul al treilea cu 60-54.

Oltenii au preluat conducerea în primele minute ale sfertului al patrulea, piteștenii au revenit pe tabelă, însă Craiova a rămas concentrată și și-a apropiat victoria.

Monyea Pratt a totalizat 16 puncte, 7 pase decisive, 6 intercepții, Dragoș Diculescu a reușit 14 puncte, Russell Byrd și Tyler Laser au adăugat câte 13 puncte, iar Porter Troupe a avut 11 puncte, 6 pase decisive.