Echipa de baschet masculin SCM U Craiova © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Universitatea Craiova a fost învinsă luni seară, în deplasare, de formația SCM Timișoara, scor 84-73, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 2 a Ligii Naționale de Baschet Masculin – Grupa Valorică A.

Timișorenii au început tare și după trei minute conduceau cu 10-2, iar după 10 minute de joc, bănățenii aveau un avantaj de 9 puncte, 22-13. Gazdele au continuat forsingul și în partea a doua a primei reprize. A fost 48-27 pentru timișoreni la finalul primei reprize.

Elevii lui Aco Todorov au dat semne de revenire în sfertul al treilea, parțial câștigat de alb-albaștrii cu scorul de 24-12. Timișoara mai avea 9 puncte înaintea ultimelor 10 minute de joc, 60-51. Ultimele 10 minute ale meciului au fost și cele mai echilibrate. Craiova nu a mai avut putere să întoarcă rezultatul, iar gazdele și-au trecut în cont victoria.

Monyea Pratt a fost principalul remarcat de la Craiova cu 17 puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive. Porter Troupe a totalizat 14 puncte, Tyler Laser 12 iar Dragoș Diculescu 10.

Statistic, SCM U a avut medii de 44 % (14/32) la aruncările de 2 puncte, 38 % (12/32) la aruncările de la distanță și 60 % (9/15) de la linia de libere.