Atletism: Diana Lătărețu, bronz balcanic la marș

0
372

Diana Lătăreţu, sportivă legitimată la CSM Craiova, a participat de curând la Campionatul Balcanic de Marș ce a avut loc în Grecia, mai precis în localitatea Alexandroupolis, iar evoluția ei a fost la un nivel înalt.

Reprezentând România la categoria de cadeți (U18), Diana Lătărețu a încheiat competiția pe locul trei după ce a parcurs cei 5 km în 25 de minute și 5 secunde, fiind foarte aproape de ocupanta locului secund, turcoaica Ayaz Sukran care a terminat cursa în 25 de minute și 1 secundă. Pe primul loc s-a situat o altă sportivă din Turcia, Kocer Songul cu timpul de 24 de minute și 50 de secunde.

Mărșăluitoarea pregătită de Gabriela Ustabacieff a obținut astfel o medalie de bronz balcanică și a produs una dintre cele două prezențe pe podium ale delegației tricolore la întrecerile din Grecia. Cealaltă medalie a fost cucerită de Mihaela Pușcasu – bronz în cadrul cursei de 20 km categoria senioare.