Pe 28-29 decembrie s-au disputat jocurile din cadrul etapei cu numărul 12 a Ligii Naționale de Baschet Masculin – Grupa Valorică A. SCM Universitatea Craiova a învins U BT Cluj și termină anul 2018 pe locul 3.
Grupa valorică A, Etapa 12
Vineri, 28 decembrie
Dinamo Știința București – BCM U FC Argeș Pitești 84-91
Sâmbătă, 289 decembrie
SCM U Craiova – U-BT Cluj-Napoca 72-70
BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea 97-81
Steaua București – CS SCM Timișoara 70-85
CLASAMENT – GVA | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nr | Echipa | W/L | Puncte | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | BC CSU Sibiu | 10/2 | 22 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. | U-Banca Transilvania Cluj | 9/3 | 21 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. | SCM U Craiova | 9/3 | 21 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. | CSM CSU Oradea | 8/4 | 20 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. | BCMU FC Arges Pitești | 5/7 | 17 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. | CS SCM Timișoara | 4/8 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. | Steaua București | 3/9 | 15 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. | Dinamo Știința București | 0/12 | 12 |
* Locurile 1-6 vor juca în Grupa Roșie
* Locurile 7-8 vor juca în Grupa Galbenă împreună cu locurile 1-3 din GVB și locul 1 din GVC
PROGRAMUL ULTIMELOR 2 ETAPE DIN GVA
Grupa valorică A, Etapa 13
5 IANUARIE, ora 18:00 Steaua București – CSU Sibiu (DigiSport)
6 IANUARIE, ora 18.00 U BT Cluj – CSM CSU Oradea (DigiSport)
6 IANUARIE, ora 19.45 BCMU FC Argeș – SCM U Craiova (DigiSport)
7 IANUARIE, ora 18.00 Dinamo Știința București – SCM Timișoara (DigiSport)
Grupa valorică A, Etapa 14
CSM CSU Oradea – BCMU FC Argeș
SCM U Craiova – SCM Timișoara
U BT Cluj – CSU Sibiu
Dinamo Știința București – Steaua București