Ne îndreptăm spre pauza competițională de iarnă, iar bătălia pentru locurile de play-off este din ce în ce mai aprigă. Dacă primele patru locuri au șanse destul de mari să rămână în zona de play-off, pentru ultimele două poziții se luptă nu mai puțin de șapte echipe. CFR și FCSB par că s-au distanțat pe primele două poziții și se pregătesc de meciul direct, în timp ce Universitatea Craiova și Viitorul se îndepărtează de primele poziții. În zona inferioară, Dunărea Călărași și Concordia Chiajna sunt echipele fără forță și încredere în acest moment, iar acest lucru îi poate costa prezența în prima Ligă și în sezonul viitor.

Concordia Chiajna – Poli Iași 3-6 (Marc 21′, 65′, Albu 68′ / Cristea 5′, 58′(P), Sanoh 8′, 56′, Flores 48′, Platini 90+1′

Spectacol cu nouă goluri ca în curtea școlii la Chiajna. Pe un gazon sintetic acoperit de zăpadă, Concordia și Poli Iași au oferit un joc ofensiv, în care aproape fiecare șut la poartă era și gol. Andrei Cristea a înscris o dublă și a ajuns la 100 de goluri marcate în prima ligă. După acest rezultat, Poli Iași ia o opțiune serioasă pentru un loc de play-off, în timp ce Concordia Chiajna se zbate în continuare în mediocritate.

FC Voluntari – Astra Giurgiu 1-1 (Hodorogea 50′ / Belu-Iordache 85′)

FC Voluntari a primit vizita celor de la Astra Giurgiu. Pe o vreme extrem de urâtă, cu ninsoare viscolită, gazdele au deschis scorul în minutul 50, după un șut din careu a lui Hodorogea. Astra a izbutit să egaleze pe final și să obțină un punct la Voluntari, Belu-Iordache fiind marcatorul giurgiuvenilor. Voluntari rămâne pe ultima poziție, în timp ce Astra continuă lupta pentru play-off.

Gaz Metan Mediaș – FC Hermannstadt 0-2 (Tătar 30′, Stoica 49′)

O semi-surpriză s-a consemnat la Mediaș. Gaz Metan a fost învinsă pe teren propriu de FC Hermannstadt și se îndepărtează vizibil de echipele fruntașe. Sibienii practică un joc foarte bun după venirea pe bancă a lui Vasile Miriuță, fapt vizibil și în rezultatele înregistrate în ultimele etape.

Dinamo – Universitatea Craiova 3-0 (Montini 31′, 48′, 54′)

Craiova a fost de nerecunoscut pe terenul unui Dinamo lovit de probleme în ultima perioadă. Elevii lui Devis Mangia nu au pus deloc probleme la poarta lui Muțiu, dar au încasat trei goluri de la un atacant în formă mare, Montini, care nu i-a iertat în niciun moment pe olteni. Dinamo prinde încredere și primește o oază de speranță pentru play-off după această victorie, în timp ce Universitatea Craiova rămâne pe poziția a 3-a, dar destul de departe de primele poziții.

Dunărea Călărași – Sepsi 0-3 (Nouvier 18′, Simonovski 53′, 56′)

Dunărea Călărași se află la cea mai slabă perioadă a lor din prima ligă, cu șase înfrângeri în ultimele șapte jocuri, iar postul lui Dan Alexa pare să fie în pericol. Sepsi s-a impus clar cu 3-0 pe terenul Dunării, după un joc net superior arătat de trupa lui Eugen Neagoe, care rămâne în cărțile pentru play-off. Dunărea se afundă și mai mult în subsolul clasamentului.

FC Botoșani – FCSB 1-3 (Golofca 24′ / Gnohere 14′, Filip 38′, Rusescu 86′)

FCSB rămâne aproape de lider după victoria clară de la Botoșani, 3-1. Jucătorii lui Nicolae Dică au făcut legea pe teren și au reușit să deschidă scorul rapid, prin Gnohere. Golofca a restabilit egalitatea pentru moldoveni, dar până la pauză Filip i-a readus în avantaj pe alb-albaștrii. Rusescu a înscris tabela în minutul 86 și astfel FCSB păstrează ecartul de trei puncte între ei și CFR Cluj.

FC Viitorul – CFR Cluj 0-1 (Țucudean 33′)

CFR Cluj pare de neoprit în acest campionat. Ardelenii sunt neînvinși de 15 meciuri și speră să termine anul cu un rezultat pozitiv pe terenul contracandidatei la titlu, FCSB.  Viitorul lui Gică Hagi a controlat partida de la Ovidiu, dar nu a reușit să treacă de apărarea clujenilor și astfel, campioana româniei s-a întors acasă cu toate punctele de la malul mării.