SCM U Craova – CSU Sibiu 74-71 | LNBM, GVA – etapa 3 | FOTO: Ionuț Greere

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a pierdut categoric partida disputată la Sibiu, sâmbătă, scor 107-82, în compania formației CSU Sibiu, contând pentru etapa a 10-a în Liga Națională de baschet masculin – Grupa Valorică A.

Partida a fost controlată de elevii lui Dan Fleșeriu încă de la început. Aceștia s-au desprins la 18-2 !!! în debutul jocului și au încheiat în avantaj primele 10 minute de joc (29-14). Oltenii au echilibrat partida în partea secundă a primei reprize, parțial adjudecat de trupa lui Todorov cu 27-18. Scorul la jumătatea confruntării avea să fie 47-41 în favoarea ardelenilor.

Actul secund al jocului din Sala Transilvania a aparținut în totalitate gazdelor. Sibienii și-au făcut meciul ușor și au reușit 60 de puncte în următoarele două secvențe. 32-22, 28-19 au fost scorurile din cele două sferturi ale reprizei secunde.

Mo Curry a încheiat partida cu 21 de puncte, 3 pase decisive și 2 intercepții. Goran Gajovic și Porter Troupe au marcat fiecare câte 17 puncte pentru Craiova. Statistic, oltenii au avut medii de 56 % (19/34) la aruncările de 2 puncte, 42 % (11/26) la aruncările din spatele semicercului și 73 % (11/15) de la linia de libere.

SCM Universitatea Craiova va juca în deplasare și următoarea partidă din Liga Națională. Alb-albaștrii merg în fieful campioanei CSM CSU Oradea. Meciul este programat vineri, 21 decembrie, de la ora 19.00 (Digisport 4).