SCMU Craiova – U Cluj 3-1 | Divizia A 1, etapa 1 | FOTO: Ionuț Greere

SCMU Craiova a câștigat cu 3-2 meciul disputat sâmbătă, în deplasare, în compania formației Arcada Galați. Meciul de pe malul Dunării a fost dramatic, craiovenii s-au impus în decisiv cu 22-20 !

Trupa lui Dănuț Pascu a câștigat cu 26-24 primul parțial al întâlnirii, dar s-a văzut condusă cu 2-1 la seturi. Gălățenii s-au impus în seturile doi și trei cu 25-15, respectiv 25-21. Oltenii au controlat a patra secvență și au trimis meciul în setul decisiv, 25-23.

Setul decisiv a fost nebun. Craiovenii au condus cu 3-1, 9-7, 12-11, și 14-13, dar gazdele au egalat și s-a intrat și în acest set în prelungiri: 15-15, 16-16, 19-19. Oltenii au reușit să gestioneze finalul și și-au adjudecat setul cu 22-20.

SCMU Craiova va juca în etapa următoare pe teren propriu cu CSM București. Craiovenii își pot lua astfel revanșa după eliminarea din Cupa României.