Judo: Calafeteanul Adi Șulcă, bronz la Europene de judo – cadeţi de la Sarajevo

0
634

Sportivul doljean Adrian Șulcă a obținut medalia de bronz la Campionatul European de Cadeți U 18, ce se desfășoară la Sarajevo. Competiția are loc în perioada 28 iunie – 1 iulie.

Calafeteanul a ajuns până în semifinale, unde a fost învins de rusul Talunin. Pentru bronz, românul l-a învins pe italianul Giovanni Zaraca. Judoka a fost descoperit la clubul Independenţa Calafat de profesorul Alexandru Pop. În prezent, Șulcă se pregătește la Centrul Olimpic de la Cluj.

Tot vineri, în prima zi a competiției, Georgiana Hagianu, judoka de 15 ani legitimată la Clubul Sportiv Unirea Focșani, a obținut medalia de aur la categoria 40 de kilograme. Aceasta a învins-o în finală pe italianca Giulia Giorgi, după ce în semifinale trecuse de ucraineanca Anastasiia Balaban.