Lupte: Sportivii craioveni au cucerit 12 medalii la Campionatul Național U 23

0
449
Luptătorii de la CSU Craiova la Campionatul Național de lupte U 23 de la Iași

Sala Polivalentă din Iași a găzduit în perioada 10-12 mai 2018 finala Campionatului Național individual seniori U23 la lupte greco-romane, lupte libere și lupte feminine.

Luptătorii craioveni au avut o evoluție foarte bună, la finalul competiției aducând și trei medalii pe echipe. La individual, sportivii craioveni au cucerit 12 medalii, cele două cluburi din Bănie și-au împărțit câte 6 medalii fiecare.

Ionuț Răduică – bronz, categoria 79 kg

De menționat faptul că clubul CS Universitatea Craiova a urcat pe podium cu toți cei șase sportivi prezenți la Campionatul Național.

Valentina Ungureanu – bronz, categoria 65 kg

În urma rezultatelor înregistrate de sportivii craioveni, CS Universitatea Craiova a ocupat locul 2 la lupte-libere. La lupte feminine, CSM Craiova a terminat pe locul secund, iar pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat CSU Craiova.