sâmbătă, aprilie 18, 2026

Top 5 în această săptămână

Articole similare

Liga 3: Reprezentantele Doljului s-au întors cu puncte din etapa intermediară

Liga 3: CSO Filiași – Universitatea Craiova 2 3-3 / Foto: Ionuț Greere

Marți a fost programată ultima etapă intermediară în seria a 4-a a Ligii 3. CS Șirineasa a promovat matematic în al doilea eșalon al fotbalului românesc după 5-0 pe terenul codașei Becicherecu Mic.

Cele două reprezentante ale județului rommânesc s-au întors cu 4 puncte din deplasările de ieri.

CSO Filiași a remizat pe terenul echipei secunde a celor de la FC Hermannstadt. Golul doljenilor a fost marcat de Borneci, în minutul 82. Gazdele au deschis scorul prin reușita lui Pop.

CSO FILIAȘI: Nica – Calu, Chiriță, Lupu, Crușoveanu – Geanimu, Tudor, Dănuț Stancu, Chivu – Badea, Dinu. Au mai intrat: Alin Stancu, Borneci, Căle și Stăiculescu.

Formația pregătită de Silviu Lung rămâne și după această partidă pe locul 6 în clasament, cu 34 de puncte. CSO Filiași va juca în runda viitoare în compania echipei CS Ghiroda, vineri, de la ora 18:00, pe stadionul „Chimia”.

Echipa secundă a Universității Craiova a câștigat meciul disputat marți, în deplasare, în compania timișorenilor de la CS Ghiorda. Elevii pregătiți de Cornel Papură și Mugur Gușatu s-au impus cu scorul de 4-2. Alb-albaștrii au condus cu 4-0 după dubla lui Jovan Markovic (12, 54), Remus Trancă (49) și Vasile Constantin (78). Replica gazdelor a venit pe finalul partidei, Constantin Popa (87) și Alexandru Baranyi (90+1) au redus din diferență.

CRAIOVA 2: Dică – Borța, Țoiu, Enache, Ion – Juncu, Șerban, Buzan – Trancă, Markovic, Constantin. Au mai evoluat: Puțaru, Dinu, Trocan și Vulpe.

În etapa următoare, „satelitul” Craiovei va juca sâmbătă, pe Extensiv, cu CSM Școlar Reșița. Meciul este programat de la ora 18:00.

SERIA 4, etapa 27

Marţi, 8 mai, ora 18:00
FC Hermannstadt 2 – CSO Filiaşi    1-1
Andrei Pop (69) / Cătălin Borneci (82)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Naţional Sebiş   1-2
Sergiu Ianc (27) / Ionuţ Petculescu (35), Dragoş Săulescu (84)
CSM Lugoj – Internaţional Băleşti     2-0
Bogdan Bozian (40), Sergiu Precupanu (78)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – Cetate Deva    2-1
Florin Burghele (62) , Vlad Chera (75) / Robert Cristian (21)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – CS Şirineasa   0-5
Lucian Iordache (16), Marius Cioiu (34, 38), Andrei Dragu (41), Gueye Mansour (83)
CSM Şcolar Reşita – Şoimii Lipova   2-2
Daniel Ene (12), Ionuţ Puţanu (71) / Andrei Vasinc (19), Cristian Poiană (68)
CS Ghiroda – U Craiova 2    2-4
Constantin Popa (87), Alexandru Baranyi (90+1) / Jovan Markovic (12, 54), Remus Trancă (49), Vasile Constantin (78)
Millenium Giarmata  a stat

Ionuț Greere
Ionuț Greere
Am debutat în presa sportivă în anul 1998. Primele mele articole au fost publicate în săptămânalul monden Top Secret. În aceeași perioadă, am colaborat cu cotidianul Ora și am fost, pentru o scurtă vreme, corespondent la ProSport. După o pauză de 12 ani, m-am întors la prima dragoste — jurnalismul sportiv. Publicația online www.sportuldoljean.ro a apărut din dorința de a aduce în casele dumneavoastră cele mai proaspete informații despre performanțele sportivilor doljeni.

Populare