Universitatea Craiova – Viitorul Constanța 3-3 / Liga 1, play-off -etapa 7

Universitatea Craiova și Viitorul Constanța au remizat, scor 3-3 (2-1), sâmbătă seara, pe stadionul “Ion Oblemenco”, într-un meci care a contat pentru etapa a 7-a din play-off-ul Ligii 1.

Meciul din Bănie a avut de toate. Goluri spectaculoase, răsturnări de scor, ratări monumentale, dar și gafe de proporții.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul pe noul stadion din Craiova. În minutul 15, Ciocâldău l-a învins pe Calancea după o pasă a lui Cristi Ganea. Craiova a egalat în minutul 24, după o fază de excepție. Bancu a urcat pe stânga, a pasat lui Băluţă, care a pus mingea cu călcâiul pentru Mitriţă. Acesta a intrat în suprafața de pedeapsă și l-a învins pe Cojocaru cu un șut plasat.

Oltenii au intrat în avantaj la cabine. Alexandru Băluţă a înscris la colțul scurt, după o combinație de toată frumusețea cu Bancu.

Viitorul a egalat la prima fază din cel de-al doilea mitan. Ganea a marcat cu un lob peste portarul Calancea, și a trecut din nou în avantaj pe tabela de marcaj în minutul 54. Calancea a luftat la 20 de propria poartă, Ganea a fost atent și a marcat din intoarcere, cu toată opoziția portarului moldovean, care a încercat din răsputeri să revină în poartă. Bucuria oaspeților a durat doar trei minute. Băluţă a trimis mingea în plasă după o fază prelungită.

Gazdele au pus stăpânire pe joc si și-au mai creat și alte ocazii importante de a marca. S-a terminat 3-3, iar diferența dintre cele două echipe a rămas de patru puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FC VIITORUL 3-3 (2-1)

U Craiova: Calancea – Screciu (79, Popov), Gardoș (29, Kelic), Ferreira – Dimitrov, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo (61, Burlacu), Băluță, Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Hodorogea, Ghiță, De Noojier (63 Lopes), Ganea – Cicăldău, T. Băluță (21,Căpușă), Vînă – I. Hagi, Gavra (46, Drăguș). Antrenor: Gică Hagi.

Cartonașe galbene: Mitriță / De Noojier, Hodorogea.

Arbitri: Andrei Chivulete – Mircea Orbuleț, Ciprian Florin Danșa; R – Adrian Cojocaru.

Observatori: Imilian Șerbănică, Eduard Dumitrescu.