Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova / FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a învins Politehnica Iași, scor 95-86, într-o restanță din cadrul etapei cu numărul 12 din Liga Națională de Baschet Masculin. Scorul pe sferturi a fost 35-20, 20-24, 19-22, 21-20.

Craiova a egalat Galațiul la puncte și a urcat pe locul 7 în clasament. Meciul direct din ultima etapă a sezonului regulat va decide cine termină în față. 10-11 este generalul oltenilor. De partea cealaltă, Poli Iași a ajuns la 3-18.

Formația antrenată de Rami Hadar a marcat la foc automat în primele 10 minute de joc și a încheiat primul parțial al meciului cu un ecart de 15 puncte. Gazdele au redus din diferență, astfel că la pauza mare oltenii conduceau cu 55-44.

Ieșenii și-au adjudecat și prima parte din a doua repriză, aceștia reducând deficitul de pe tabela de marcaj la mai puțin de zece puncte în minutul 30, scor 66-74. Craiovenii au fost lipsiți de inspirație și în debutul secvenței decisive. Iașiul s-a apropiat la un singur punct în minutul 32, scor 73-74, punând presiune pe alb-albaștrii. Siriscevic și Aleksandrov au marcat de la distanță și închis conturile.

Ivan Siriscevic a reușit 26 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, Jamar Samuels a adăugat 22 puncte, 8 recuperări, LaMarcus Reed a bifat 14 puncte, 4 recuperări, iar Nemanja Aleksandrov a izbutit 9 puncte, 13 recuperări și 9 pase decisive.

Statistic, Craiova a terminat meciul cu medii de 60 % la aruncările din interiorul semicerului, 43 % la aruncările de la distnață și 64 % de la linia de libere, cu 7 marcate din 11 primite.