FOTO Baschet (M) – Cupa României | Craiova pierde la 6 puncte turul cu Timișoara. Calificarea se joacă în Banat

0
618
Croatul Ivan Siriscevic a fost cel mai bun jucător al Craiovei / Cupa României - Craiova - Timișoara 76-82 / FOTO: Ionuț Greere
Croatul Ivan Siriscevic a fost cel mai bun jucător al Craiovei / Cupa României – Craiova – Timișoara 76-82 / FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a pierdut manșa întâi din turul 1 al Cupei României. Băieții lui Rami Hadar au cedat, scor 76-82, în propriul fief, în compania formației BC SCM Timișoara. Meciul retur va avea loc miercuri, 4 octombrie, la Timișoara.

Scorul pe sferturi a fost 21-20, 20-24, 17-23, 18-15.

Primul sfert din Polivalentă a revenit oltenilor, care au recuperat un deficit de 4 puncte din startul partidei în favoarea bănățenilor. Sfertul s-a încheiat cu scorul de 21-20 pentru Craiova. A doua secvență a primei reprize a fost controlată de băieții lui Tudor Costescu. Violeții s-au desprins la 10 puncte, după un parțial de 15-4. Oltenii au redus din diferență, astfel că la pauza mare timișorenii au condus la o posesie, 41-44.

În debutul sfertului trei gazdele au venit la un singur punct în spatele oaspeților, însă au ratat din spatele semicercului și bănățenii au pus din nou un ecart de 10 puncte. Timișoara s-a desprins la un maxim de 12 puncte în debutul sfertului 4, Craiova s-a zbătut să revină, dar nu au reușit să mai revină.

Croatul Ivan Siriscevic a totalizat 17 puncte, Jamar Samuels a adăugat 16 puncte, 4 recuperări, iar Nick Novak a terminat cu 12 puncte, 5 pase decisive. S-a mai evidențiat și tânărul Radu Vîrnă, autor a 9 puncte.

Craiova a terminat cu medii de 49 % la aruncările de 2 puncte (21/43), 33 % la aruncările de la distanță (6/18) și 70 % de la linia de libere (16/23).