Box: Pugiliștii craioveni au cucerit 3 medalii la Campionatul Naţional de box U22

0
535

La sfârșitul săptămânii trecute,  la Brăila, a avut loc Campionatul Naţional de box U 22, unde s-au întrunit cei mai valoroşi pugilişti din România. Aceasta a fost ultima şansă pentru sportivii prezenţi la competiţie de a se califica la Campionatul European U22, ce va avea loc tot la Brăila, în perioada 13-22 martie.

Cum au obişnuit de-a lungul anilor, pugiliștii craioveni au urcat și de data aceasta pe podium. Sportivii craioveni au cucerit în total 3 medalii.

Alberto Ispas, legitimat la CSM Craiova, a obținut medalia de argint, după ce a fost învins în finala categoriei +91 kilograme de Daniel Berciu (Dinamo București). Un alt puglist de la Clubul Sportiv Municipal, Bogdan Marinași, a cucerit medalia de bronz, la categoria 56 kg. Ambii sportivi sunt antrenați de Constantin Cucu.

A treia medalia a delegației craiovene a fost obținută de Daniel Bărăn, de la SCM Craiova, antrenat de Ion Joița. Pugilistul craiovean a boxat la categoria 60 kg.