Baschetbaliştii de la SCM Universitatea Craiova vor disputa marți și miercuri meciurile de clasament (locurile 11-12 din LNBM) cu CSM Galați.
Prima partidă, considerată în deplasare, va avea loc marți (7 mai), de la ora 16:00, în Arena de Baschet din București. A doua zi, miercuri, de la ora 18:00, cele două echipe se întâlnesc din nou, de data aceasta în Sala Polivalentă din Bănie, în jocul cu numărul 2 din serie. Se joacă după sistemul cel mai bun din 3 partide.
Formația antrenată de Panayiotis Yiannaras are o serie de 10 victorii consecutive și 13 din ultimele 14 meciuri disputate. Craiova a câștigat toate partidele din play-out (3-0 în seria cu Laguna București) și 2-0 (în seria cu SCM Timiișoara). De partea cealaltă, gruparea pregătită de Florin Nini a terminat pe penultimul loc grupa 11-18, dar a avut o altă evoluție în faza a doua din play-out și a ajuns să joace în final pentru locurile 11-12 (3-1 cu CSM Tg. Jiu) și (2-0 cu CS Vâlcea).
SCM Universitatea Craiova și CSM Galați s-au mai întâlnit de două ori în această stagiune, în grupa 11-18 a Ligii Naționale de Baschet, iar de fiecare dată au câștigat alb-albaștrii (75-74 la Galați, 80-68 la Craiova).


