Gala Sportului Doljean – Au fost premiați cei mai buni sportivi pe anul 2023. Alexandra Anghel – cel mai bun sportiv al anului / Aurel Cimpoeru – antrenorul anului

0
420

Sportivii doljeni care au obținut rezultate deosebite la competițiile naționale și internaționale pe parcursul anului 2023 și antrenorii acestora au fost premiați luni, în cadrul unei gale organizate de Direcția Județeană de Sport, în parteneriat cu Consiliul Județean (CJ) Dolj.

Cu ocazia Galei Sportului Doljean, care s-a desfășurat în Sala de conferințe „Sebastian Domozină“ a stadionului „Ion Oblemenco”, au fost acordate, în total, 50 de premii pentru cele mai bune performanțe sportive la categoriile de juniori și seniori, atât în sporturi olimpice, cât și neolimpice, pentru veterani, pentru cele mai bune performanțe ale antrenorilor, pentru sportivul anului 2023 și antrenorul anului 2023.     

Titlul de sportivul anului 2023 a fost primit de către Alexandra Anghel, luptătoarea pregătită de Aurel Cimpoeru de la clubul CS Universitatea Craiova. Cum era și normal, distincţia de antrenorul anului i-a fost atribuită chiar antrenorului Alexandrei, Aurel Cimpoeru, cel care a avut un an excelent alături de sportivii săi.

SPORTIVI JUNIORI – Sporturi olimpice / neolimpice

JUNIORI SPORTURI NEOLIMPICE
Mihalcea Gabriel Florin – Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova

Locul III – Campionatul Mondial de lupte pe plajă

Botea Lucian Gabriel Constantin – Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova
Locul III – Campionatul Mondial de karate Shito Ryo

Dincu Mihai Daniel – Clubul Sportiv Wu Quan LiCraiova
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu
Locul I – Campionatul European de Wushu Tradițional individual
Locul I – Campionatul European de Wushu Tradițional echipe
Locul II – Campionatul European de Wushu Tradițional individual Taolu fără armă

Ungureanu Roxana Andreea Geanina – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionatul Mondial de lupte pe plajă

Nedelea Ana Maria – Clubul Sportiv Wu Quan Li Craiova
Locul II – Campionatul Mondial de Kung-fu, Taolu fără armă
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu, Taolu cu armă
Locul II – Campionatul European de Wushu Tradițional, Taolu cu armă
Locul III – Campionatul European de Wushu Tradițional, Taolu fără armă

JUNIORI SPORTURI OLIMPICE

Boicea David Ștefan – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de lupte

Pușcașu Simona Nicoleta – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de lupte

Mormodol Mădălin Alexandru – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul Balcanic de lupte

Ușurelu Alexia Elena – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul II – Campionatul Balcanic de judo U21
Locul II – Campionatul Balcanic de judo U23

Iordache Cătălin Alexander – Liceul cu Program Sportiv Petrache Trișcu Craiova
Locul IV – Festivalul Olimpic al Tineretului European – atletism

Smarandache Emanuela Mădălina – Sport Clubul Municipal Craiova
Locul III – Campionatul European de box

Meltzer Silvia Mihaela – Sport Clubul Municipal Craiova
Locul III – Campionatul European de box

SPORTIVI Seniori – sporturi olimpice / neolimpice și sportivi veterani

VETERANI
Enuță Dragoș – Clubul Sportiv Gladiator Gym Craiova

Locul I – Campionatul Mondial de Culturism
5 Locuri I – Campionatul European de Culturism

Dragomir Petre – Clubul Sportiv Municipal Craiova
3 Locul II – Campionatul Mondial de Alergare montana, 55+
Locul II – Campionatul European de Alergare montana, 55+

SPORTURI NEOLIMPICE
Obeanu Mara Georgia Alina – Clubul Sportiv Wu Quan Li Craiova

Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu, taolu cu armă
2 Locuri II – Campionatul European de wushu tradițional, taolu fără armă

Iana Mihail Alexandru – Clubul Sportiv Wu Quan Li Craiova
Locul III – Campionatul Mondial de Kung-fu, taolu fără armă

Surugiu Olivian Laurențiu – Clubul Sportiv Flux Arena Craiova
Locul I – Campionatul Mondial de Padbol

Popescu Victoraș Costel – Clubul Sportiv Flux Arena Craiova
Locul I – Campionatul Mondial de Padbol

Radu Ștefan Valentin – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul I – Campionatul Mondial Radioamatorism, unde scurte
Locul III – Campionatul Mondial Radioamatorism, unde scurte SSB putere mică

SPORTURI OLIMPICE
Coman Nicolae Marian – Clubul Sportiv Municipal Craiova

Locul III – Campionatul Balcanic de atletism, 1500 m

Corneschi Ilie Alexandru – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul II – Campionatul Balcanic de marathon

Anghel Eugenia – Sport Clubul Municipal Craiova
Locul I – Campionatul European de box

Manda Lorena Maria – Clubul Sportiv Universitatea Craiova
Locul I – Campionatul Balcanic de judo, sen
Locul II – Campionatul Balcanic de judo, tin

Irimia Adina Ionela – Clubul Sportiv Municipal Craiova
Locul III – Campionatul European de lupte, Tin

Antrenori

Cojocaru Cristieana – antrenor al sportivului Dragomir Petre
Torcea Costel – antrenor al sportivului Enuță Dragoș
Cimpoeru Marius – antrenor al sportivului Mihalcea Florin Gabriel
Mitroi Geri Constantin – antrenor al sportivului Botea Gabriel
Boboșca Vasilică Valentin – antrenor a sportivei Ungureanu Andreea
Obeanu Silviu Ștefăniță – antrenor al sportivilor Dincu Daniel, Nedelea Ana, Iana Alexandru, Obeanu Mara
Trincu Dumitru Marian – antrenor al sportivului Radu Ștefan
Iacob Petra – antrenor al sportivului Iordache Alexander
Joița Ion – antrenor al sportivei Smarandache Emanuela
Mustățea Dora Cristina – antrenor al sportivei Meltzer Silvia
Călin Mircea – antrenor al sportivului Coman Marian
Ionescu Marius Viorel – antrenor al sportivului Corneschi Alexandru
Dragomir Ion – antrenor al sportivei Anghel Eugenia
Voinea Mihai Daniel – antrenor al sportivilor Ușurelu Alexia și Manda Lorena
Banciu Petre – antrenor al sportivilor Pușcasu Simona, Mormodol Mădălin și Irimia Adina

ANTRENORUL SI SPORTIVUL ANULUI – SPORT NEOLIMPIC

ANTRENORUL ANULUI SPORTURI NEOLIMPICE
Pucă Ion
– antrenor al sportivului Iancu Ionuț

SPORTIVUL ANULUI 2023 – SPORTURI NEOLIMPICE
Iancu Alin Ionuț – Sport Club Municipal Craiova – kempo

Locul I – Campionatul Mondial de Kempo
2 Locuri I – Campionatul European de Kempo
Locul II – Campionatul European de Kempo

ANTRENORUL SI SPORTIVUL ANULUI SPORT OLIMPIC

ANTRENORUL ANULUI SPORTURI OLIMPICE
Cimpoeru Aurel
– antrenor al sportivei Anghel Alexandra

SPORTIVUL ANULUI 2023 – SPORTURI OLIMPICE
ANGHEL ALEXANDRA NICOLETA – Clubul Sportiv Universitatea Craiova – lupte

Locul I – Campionatul European de lupte, seniori

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.