Superliga | Victorie importantă pe terenul lui Sepsi

0
454

Universitatea Craiova s-a impus cu 3-1 în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, după ce au revenit de la 1-0 pentru gazde, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 24 din Superliga de fotbal a României.

Alb-albaștrii veneau după o serie de cinci partide fără victorie în campionat, iar de rezultatul din această întâlnire se putea pune chiar problema chiar ratării play-off-ului.

Oltenii au deschis scorul în minutul 9, însă reușita lui Raul Silva a a fost anulată pentru offside după mai bine de 4 minute de verificări în camera VAR. Covăsnenii au cei care au deschis scorul până la urmă, Gabriel Debeljuh a profitat de o eroare în apărarea craioveană și l-a învins pe Lazar cu un șut pe jos (33). Craiova a egalat în prelungirile primei reprize. Jovan Markovic l-a învins pe pe Niczuly cu o lovitură de cap la colțul scurt, după o centrare venită de la Vlădoiu.

Craiova a beneficiat în minutul 73 de o lovitură de la 11 m acordată de centralul Istvan Kovacs după consultarea arbitrajului video. Elvir Koljic a transformat cu un șut violet la vinclu și și-a adus echipa în avantaj. Scorul a fost stabilit 10 minute mai târziu de Alexandru Crețu, șut de la distanță, fără șanse pentru portarul gazdelor.

Sepsi: Niczuly – Oteliță (85, Popșa), Ninaj, Ciobotariu, Ștefan (85, Bălașa) – Rodriguez (63, Aganovic), Păun – Gheorghe (63, K. Varga), Matei, Kallaku (85, Safranko) – Debeljuh. Antrenor: Bernd Stork.

Univ. Craiova: Lazar – Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva (46, Maldonado), Căpățînă – Crețu, Mateiu – Danciu (46, Baiaram), Mekvabishvili (59, Cîmpanu), Mitriță (87, Badelj) – Markovic (65, Koljic). Antrenor: Ivaylo Petev.