Superliga | Nimic de la Sibiu! Universitatea Craiova pierde meciul cu FC Hermannstadt

0
191

Universitatea Craiova a plecat cu mâna goală de la Sibiu, după ce a pierdut cu scorul de 2-1 meciul disputat în compania formației FC Hermannstadt, duminică, într-o partidă contând pentru pentru etapa 19 din Superligă.

După 0-0 la pauză, gazdele au deschis scorul în minutul 51, prin Gabi Iancu, al cărui șut a fost deviat în poartă de Căpățână. Alb-albaștrii nu au acuzat șocul și au egalat peste doar două minute. Alexandru Mitriță a marcat după o combinație de efect cu Koljic. gazdele au revenit în avantaj prin Oroian, care a profitat de o minge deviată după o centrare a lui Balaure (61). Markovic a fost aproape să restabilească egalitatea în minutele de prelungire, însă șutul său a fost blocat de Căbuz.

Oltenii au înregistrat astfel primul eșec de când Ivaylo Petev a preluat echipa, în timp ce sibienii au urcat pentru moment pe loc de play-off.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian (86, Medina), Găman, Stoica, Butean – Balaure (73, Biceanu), Murgia, Alhassan (78, Antoche), Jipa (86, Bucuroiu) – Iancu (73, Bejan), Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărășanu.

UNIV. CRAIOVA: Popescu – Căpățînă, Crețu, R. Silva, Bancu – Danciu (56, Baiaram), Kurtic – Roguljic, Mitriță, Ivan (59, Ișfan) – Koljic (69, Markovic). Antrenor: Ivaylo Petev.